Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Се фокусира на Исус

Што можете да победи на проповедта за соци

Три крста во очи.

Дали долго за Исус Христос ќе дојде повторно? Е срцето повеќе фокусирани на проблемите овде на земјата дека климатските проблеми и Агенда 2030 година?


Av Mr Svensson
tisdag 1 oktober 2019 13:16
Läsarmejl

Ние денес живееме во еден свет каде што можеме да видиме луѓе кои живеат во страв. И кога ќе ја читаат Библијата, таа вели: 

"Карактерот е да се покажат во сонцето, месечината и ѕвездите, и на земјата треба народи ќе биде во болка и збунетост морето и брановите Луѓето ќе бидат без здив со страв во пресрет на она што ќе го снајде светот, зашто небесните сили ќе се разнишаат.. тогаш треба да го видат Синот човечки како доаѓа на облаци, со сила и голема слава. Но, кога тоа почнува да се случи, а потоа исправете се и подигнете ги главите, за вашето избавување се приближува. " Лука 21: 25-28. 

Се фокусира на климата?

Се наоѓаме денес, луѓето кои имаат вознемиреност околу она што се случува со нашата клима, и каде што ние сме во состојба на проповед на Евангелието не е на дневен ред во 2030 или климатска политика. Ние не треба да се фокусира на животната средина, Агенда 2030 година, или социјална политика, но нашиот фокус е да се има очите на Исус Христос и неговото доаѓање. Што можете да победи на проповедта за социјална политика, Агенда 2030 и за климата? 

Ние како христијани не треба да страдаат од анксиозност, како деца во светот. На преполнетото срце зборува устата често се вели. Дали долго за Исус Христос ќе дојде повторно? Е срцето повеќе фокусирани на проблемите овде на земјата дека климатските проблеми и Агенда 2030 година? Исус рече: 

"Но, внимавајте на мерење вашите срца со carousing, пијанство и грижи на животот тој ден ненадејно врз вас како замка, за тоа ќе влијае на сите кои живеат по целата земја. Бидете постојано будни и молете се за сила да избегаат сите кои ќе се случи и да стоите пред Синот Човечки. " 

Наместо да зборуваме за социјалните проблеми, климатските проблеми и така натаму, да проповеда за Царството небесно. Еден ден, Исус Христос ќе се врати и да се добие својата вистинска невеста сте подготвени за тој ден? Или е тоа што имаш повеќе се фокусира на кои е Антихристот? 

На небесната свадба

Копнеам да биде во небесен брак, и мојот фокус е дека ќе биде денот кога Исус Христос ќе го избере својот невестата! Разбуди се, ти кој спиеш наскоро па ќе Исус Христос Кралот на кралевите повторно. Тука, на крајот, некои библиски стихови за читање и размислување.

Писмото:

2 Pettrusbrevet 3: 3-4 Над сите, ќе се сеќавам дека во последните денови ќе се јават подбивачи, водени од своите желби, а кој ќе се потсмеваат и прашува: "Што е со ветувањето за Неговото доаѓање? Нашите татковци веќе починал, и се е како што беше уште од создавањето на светот. "

1 Солунјаните 5 2-3 за вие многу добро знаете дека на денот на Господ доаѓа како крадец во ноќта. Само кога луѓето велат, "Се е мирна и безбедна", тогаш катастрофа како одеднаш како породилни болки кога жената ќе се породи, и тие не ќе избега.

Матеј 24: 29-30 Веднаш по неволите на тие денови, сонцето ќе потемни и месечината нема да ја дава својата светлина. Ѕвездите ќе паѓаат од небото и се разнишаат овластувањата на небото. Тогаш ќе се јави Синот Човечки ликови на небото, а потоа се сите племиња на земјата и ќе заплачат и ќе Го видат Синот Човечки како доаѓа на небесните облаци, со сила и голема слава.

2 Тимотеј 3: 1-5 Ова знаење, исто така, дека во последните денови, времето е многу тешко. Тогаш луѓето ќе мислат само за себе и за пари; тие стануваат се фали, арогантен, дрска, непокорни на родителите, неблагодарни, злобни, без љубов, Непростливата, полн со клевети, заднината, брутални, а не за доброто, предавници, несовесно и наметлива. Тие сакаат задоволства повеќе од Бог. Тие носат побожност како маска туку и одрекување на својата моќ. Се држат настрана од нив.

Даниел 12: 4 Но вие, Даниел, мора да се задржи на зборови и печат на книгата до крајот на времето. Многумина ќе и знаењето ќе се зголеми. "

Лука 21: 25-26 ќе бидат знаци на сонцето и месечината и ѕвездите, и земјата ќе биде на народите во болка и збунетост морето и брановите страшно. Луѓето ќе умираат од страв во пресрет на она што ќе го снајде светот, зашто небесните сили ќе се разнишаат.

Матеј 24: 42-44 Гледајте тоа, зашто не знаете во кој час ке дојде вашиот Господ. Таму ќе се разбере дека ако сопственикот на куќата знаеше во тоа време од ноќта дојде крадецот, тој ќе останат будни и да го заштити од кршење во куќата. Затоа мора да се, исто така, да бидат подготвени, бидејќи кога најмалку ја очекувате, кога Синот Човечки иде.

Матеј 24: 23-24 Ако е кажано и вие: Ти си Христос, или таму, не верувам во тоа! Лажни спасители и лажни пророци ќе се вршат големи знаци и чуда, за да ги измами, ако е можно, и избраните.

1 Јованово 2:18, чеда мои, ова е последен пат. Сте чуле дека ќе дојде антихрист, и сега многу антихристи. Од ова можеме да се разбере дека тоа е последен пат.Publicerades tisdag 1 oktober 2019 13:16:50 +0200 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 23 oktober 2020 02:58
Allt jag gör blir fel. Allt jag tar i bryts ner. Känner mej övergiven. Hittar inte gud. Varför skulle gud ens ge mej ett liv?

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp