DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Етиопија премиер Ахмед Abiy, христијанин, доби

Етиопија премиер Ахмед Abiy прими Нобеловата

Нобеловата награда за мир 2019 да Abiy Ахмед.

Слика: Ден.

Abiy Ahmedt стана премиер во април 2018 година по неколку месеци, тој доби мировен договор со соседна Еритреја. Земјите веќе долго време се непријатели.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
fredag, 11 oktober 2019 11:28

Нобеловата фондација Норвешка објави само дека сега Етиопија премиер Ахмед Abiy ја примат Нобеловата награда за мир во 2019 година Тој е таму за постигнување мир и решавање на конфликтот со соседна Еритреја.

Мир во Еритреја

Тој добива награда за мир за "нивните напори за постигнување мир и меѓународна соработка, особено за неговите критички иницијатива за решавање на пограничниот конфликт со соседна Еритреја".

Ахмед беше - заедно со шведскиот активист за климатските Грета Thunberg - еден од големите фаворити кои шпекулираа со цената. Кога флакцидна моите стравувања се точно дека цената ќе се купи - или дури и папата може да го добие. 

Abiy Ahmedt стана премиер во април 2018 година по неколку месеци, тој доби мировен договор со соседна Еритреја. Земјите веќе долго време се непријатели.

Промена на Рогот на Африка

Етиопија премиер Ахмед Abiy е целосно изменета на Рогот на Африка со својот нов и помирен линија, не само во однос на мировниот договор со најголем непријател Еритреја.

Ахмед има за време на неговото време на власт, исто така, вклучувајќи го и вети слободни избори, објави политичките затвореници и осудени голем број на функционери обвинети за кршење на човековите права.

Тоа е убаво тоа што всушност е некој кој работел за мир која ја доби наградата, а не на некој активист клима или било која банка, како што се случи порано.

верно христијанско

Покрај тоа, премиерот Etiopens еден благочестив христијанин и член на етиопската заедница Пентекостите Комплетна Евангелието Верниците црква. Ова е, исто така, втора година по ред дека христијанинот лице кое е член на движењето Пентекостите Нобеловата награда за мир. Минатата година му беше доделена на свештеник и лекар Денис Mugwege.


последните десет мир лауреати на

  • 2018 година: Доктор Денис Mukwege од КРО и yazidiska Надја Мурад од Ирак.
  • 2017: Меѓународна кампања за укинување на нуклеарното оружје, Ican.
  • 2016: колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос.
  • 2015: Тунис национален дијалог квартет.
  • 2014: активисти за правата на детето Малала Јусафзаи од Пакистан и Каилаш Satyarthi на Индија.
  • 2013: Организацијата за забрана на хемиско оружје, ОЗХО.
  • 2012: Европската унија, ЕУ. 
  • 2011: Либерија претседател Елен Џонсон Сирлиф, Либерија активист за мир Leymah Gbowee и Јемен новинар и активист Tawakkol Карман.
  • 2010 година: на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.
  • 2009: американскиот претседател Барак Обама.

Извор ТТ / Express


Publicerades fredag, 11 oktober 2019 11:28:03 +0200 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Du behöver Jesus


Dagens datum

V 04, torsdag 28 januari 2021 kl 06:59

Dagens namn

Karl, Karla

Dagens bibelord

“Gud är ande, och de som tillber honom måste tillbe i ande och sanning.” (John 4:24)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Karl och Karla. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 28 januari 2021 00:40
Jesus grip in och befria mej från alla smärtor i min kropp. Huvud, öga, tänder, rygg mm. Herre befria mej också från min ångest och oro. Fyll mej med Din frid.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer 
apg29.se apg29.com apg29.nu christeraberg.se

↑ Upp