Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Големата блудница на Харалд Густафсон

Тоа е падната црква, која е произведена во о&

Блудницата и ѕверот.

Цели две поглавја посветени Откровение на описот на големата блудница. Оттука се разбере дека постои значаен феномен, кој се третира во овие поглавја.


Av Från boken Budskap från Uppenbarelseboken av Harald Gustafsson
fredag 6 mars 2020 22:30

Харалд Густафсон е домаќинство име, а тој беше свештеник Пентекостите црква во Смирна во Гетеборг во 1945 - 1967 година напишал книга под наслов пораки од Откровение. Еден од поглавје на книгата, право на големата блудница.

Големата блудница облекуваат. 17 и 18

На персоналните систем кој се сретнуваме во Откровение, што опфаќа долг период на време. Така е и со ѕверот - паганската државна власт, така е и со невестата - Црквата - и, исто така, со голема курва. Мора да ги види во нивните историски контекст. Историска перспектива е потребно, ако сакаме да го разбереме чудни слики Откровение е. Цели две поглавја посветени Откровение на описот на големата блудница. Оттука се разбере дека постои значаен феномен, кој се третира во овие поглавја.

Кој е големата блудница?

Тоа е падната црква, која е произведена во оваа слика - на лажни христијанството. Оваа слика е често се користи во Библијата, тогаш прељуба против Бога ќе бидат илустрирани. Стариот Завет Израел неверни на Бог биле наречени skökoväsen на пророците. И кога на Новиот Завет Црква не му е верна на Господа, таа станува проститутка во очите.

Moderskökan не може да биде никој друг освен папството Римокатоличката. Оваа црква е мајка на другите skökokyrkor на земјата.

На големата блудница и невестата Собранието се едни со други е совршен спротивности. Англиски писател е во потполност се укажа на контрасти. Еден претставува самата чистота; другиот е толку нечисти, дека моралната расипаност може да ја направи. Една од нив е Јагнето пиле; другата е поврзана со нечестивите цареви на Земјата. Една од нив е облечен во бели облеки брилијантен на правдата; вториот маската на светска слава на виолетова, црвена и златна. Една од нив е чиста девица; Од друга е мајка на блудниците од земјата. Една од нив е омразен и прогонувани; другиот е пијан со крвта на светиите. Невестата, ние се губи пред очите на сјајот на славата на небото; блудница исчезне во темнината и чад од пожар на имот што ја консумира.

Таа стана блудница црква Римокатоличката некогаш беше apostlatidens булчински собранието. Но отпад влезе и го уништил темпераментен дух живот. Поповштината дојде крајот, наместо на духовна служба и духовни дарови. И кога царот Константин ја старата католичка црква под римска власт покровителство на, тоа беше веќе зрели за папството.

Блудницата имаше во својата рака златна чаша, полна со гнасотија и нечистотија од блудството. Гнасотијата е често името на идолопоклонство во Светото Писмо. И римскиот папската идолопоклонство е толку совршено незнабожец, како што може да се добие. Тоа не е само идолопоклонство, тоа е хула против Бога. Папата тврди дека Божјите место. Тој тврди дека е претставник на Христос на земјата. Лав X - на папата, кој бил современик на Мартин Лутер - доби божествена почит. Латеранскиот Советот оддаде почит на него со овие зборови: "Ние многу го фалат вашите божествена величие. Вие сте сопруг на црквата, принцот на апостолите, Господ универзумот и царот. Вие сте пастир и лекар. Ти си Бог ".

Уште еден папа Пиј IX, вели за себе: "Јас сум патот, вистината и животот"

Тоа идолопоклонство, која е присутна во оваа црква Марија, култот и да се поклони на светци, не е ништо, но старите пагански mångguderiet, која црквата наследен од паганскиот свет, а потоа даде мало христијанско нијанса. Во рамките на папството Марија го истисна и Бога Отецот и Исус Христос. Марија е посредник. Да, таа е Бог.

обожување папата Црквата и восхитување на безброј светии е толку познат, тоа е потребно да се зборува за тоа. Skökokyrkans златна чаша, полна со гнасотија.

Вар, исто така, содржани нејзиното блудство, нечистота. Таа има за цел и во првиот пример на неверство неа да господар на одделението и ја ослободителната пресуда на големите светски и неговите кнезови. Нејзиниот духовен блуд суштество.

Но, папството исто така, постои бездна на моралното пропаѓање. Католичките свештеници често многу блудниците. Целибатот е нивната голема клетва.

На семинарите Римокатоличката, учебник за моралот теологија на jesuitteolog Alphonsus Марија де Liguori. Овој учебник обезбедува детални инструкции во сите видови на неморал и неморал и сексуална перверзија.

Норвешкиот писател Марта Steinsvik објави книга од пред триесет години со насловот на Свети Питерс Himmelnökler. Таму, таа открива папската флагрантно неморал на начин што го направија католички свештеници апсолутно бесен. Книгата е во најголем дел само цитат од главно Liguoris морална теологија, туку и од книги други католички автори. Овие цитати се смета од страна на цензура како непристојни, дека голем дел од книгата се опфатени со мастило.

Кога католички свештеник кандидати добиле сознанија за неморал и сексуална перверзија, како овој учебник учат темелно, тие се сметаат за да биде подготвен за нивната услуга во Католичката confessionals.

Колку илјадници жени кои биле заведени од свештеници во confessionals, веројатно е не повеќе од Бог да смета на. Католичката конфесионални е извор на голема клетва во морален поглед можеби од било кој друг. Оние кои се сомневаат во точноста на моите изјави може да се прочита на горенаведените книга од Марта Steinsvik или книга Свештеникот, жената и признанието на Чарлс Chiniquy, кој за педесет години припаѓал на Католичката црква и свештеник таму.

Големата блудница и ѕверот

Ѕверот, како што истакна на почетокот, државата на незнабожец. Во овој црвен ѕвер седна блудница. Тоа значи дека, прво, дека Владата го поддржува блудница црква. Ова почна кога Константин возвишен христијанската Црква, државна религија, и дојде во под засолниште и заштита на државата. Тоа беше голема несреќа на црквата. Мора да се признае стави крај на крвавиот прогон од страна на Владата, но, исто така, црквата станала зависна од државата. Оваа несреќна позиција за споделување на сите владини поддржани и до одреден степен на државата спроведени христијанските цркви на Стариот католик. Подоцна, папството ја надмина бројката од државата. Во соработка со државата беше еден од чекорите на црквата е опасно skökoväg.

Но проститутка седи на ѕверот, исто така, значи дека таа се обиде да го преземе кормилото и да доведе во своите раце и контрола на државната власт на своето задоволство. Во развојот на Римокатоличката црква, ние гледаме тоа многу јасно. Папството се сосема наскоро рака иницијативата политички. Со векови, бидејќи кнезови и цареви се натпреваруваа да победи на папата и на папската благодат и милост. И тие често биле подготвени алатки на црквата да се изврши команди неа. Нејзината моќ има на моменти била толку голема што цареви и кралеви биле забранети, ако тие одбија да ја почитуваат. Неколку од средновековните цареви биле крунисан од страна на папата. Папството стекнати во секој поглед поголемо политичко влијание. политичко влијание на црквата, се уште не е завршена. Можеби нејзината моќ ќе биде уште поголема, на крајот на времето, пред лицето на Божјиот суд.

Еден ден, сепак, да се фрли на ѕверот себе гаден велосипедист. Тогаш нејзиниот öclestimma тепани.

На големата блудница, и свето.

Сакам да истакнам дека кога зборуваме на Римокатоличката црква, тоа е систем што се однесува не, поединци. Имало и се уште се богобојазливи луѓе во оваа црква, како и во црква Пентекостите може да бидат луѓе кои паднале во духовна skökoliv. Така, тоа е системот кој го зборуваме. "И ја видов жената пијан со крвта на светиите." Папството се фрли повеќе крв мачениците од сите суров римскиот император заедно. Се проценува дека најмалку педесет милиони маченици убиени во оваа црква. Папскиот суровост во врска со многу светци мачеништво до и вклучувајќи злосторства царот Нерон во сенка.

Inkvisationen во средниот век со своите инструменти за тортура беше еден од најпознатите ѓаволски создадено за маки другите. Тие не биле задоволни со едноставно убивање нивните жртви. Пред смртта дојде како ослободител, имаше многу од овие свети direst подложени на тортура. Инквизицијата зандана беше надвор од опис ужасно. Особено шпанската inkvisationen се здоби со крвави репутација. Inkvisationsdomstolarnas члена именувани од страна на папата.

Римокатоличката црква е до денес ниту теоретски отфрли или официјално ја укина инквизиција. Inkvisitionskongregationen nyorganiserades во 1908 година и се уште е прв меѓу сите оваа Црква. Папата самиот е оваа институција префект. Ова се вели дека многу за став на црквата кон оние што тие го нарекуваат еретици.

Иако православна црква во Русија, прогонувани во своето време како христијаните во верата се разликува од учењето на црквата. Многу од нив се крена својот глас и огради во текот на безмилосен начин на кој bolsehevikerna во врска со руската револуција ликвидирани на Православната Црква. Но, зошто да не, исто така, зборува за сурово страдања кои други верници биле изложени од страна на црквата и нивните свештеници. Народот на светиите се заглавени во руските затвори и подложен на нечовечко страдање поради овој став црква на други верници. А чудна врска може да се забележи, а потоа црквата влезе во сојуз со државата. Затоа, имено на државата да ги гони христијаните. Црквата ја презеде кога оваа крвава задача. И до степен до кој јавните власти да извршува такви прогон подоцна, тоа е алатки на црквата. Еден писател вели: "Повторно и повторно, успеа во ова убиство, во писмото основана Православието прават сили, алатки божествената víirldsordningens, во послушни инструмент на нивната жед за крв и прогонството бес. Каде и förvärldsligad религија skökovíisen на согласува со светските сили, каде и со маѓепсувачка заведување моќ опремени жена качување светска сила црвено животни (Откровение 17), каде што гледаме наскоро затворите отворите, одблесокот на багажникот и лажно Кристијан гревови пресуда таложат кон небото.

Блудницата се пие крвта на светиите.

Големиот тие блудница

Оваа пресуда во голема мера ќе се спроведува од страна на истиот ѕвер, претходно ја врши. Во Русија, видовме како Владата на црвениот комунистички ги ограбувале православна црква и речиси целосно ја уништен. Истото се повтори неколку години подоцна во Мексико. Преку овие примери за да добиете идеја за тоа како ќе се оди кога vilcldjuret заедно со земните цареви ќе "омраза блудницата и ќе ја направам пуста и гола, и ќе јадете месо неа, и ја изгори со оган" (Откровение 17: 16 б).

Еден ден, државата ќе се ослободи од сите влијанието на црквата, и наместо да ја носат нагоре, тоа ќе ја уништат.

Det är ändå ytterst Guds dom, som drabbar det system, som är en vrångbild av Jesu Kristi församling och av hans verk på jorden. Och denna Guds dom över skökan kommer att framkalla himmelens jubel.

»Gläd dig över vad som har vederfarits henne, du himmel och I helige och I apostlar och profeter, då nu Gud har hållit dom över henne och utkrävt vedergällning för eder» (Upp. 18: 20).

Во Откровение осумнаесеттиот поглавје направени блудницата и Големиот Вавилон како синоним концепти. Ова е збунет некои. Претпоставувам дека тоа е ист сооднос како кога невестата и Новиот Ерусалим е подготвена како истото. Тоа значи и дека Новиот Ерусалим е вечен дом на невестата, додека проститутка кои живеат во Вавилон. Таму седи како кралица, и Вавилонската дух таа поседува. Потоа, кога Големиот Вавилон оди под, исто така, е блудница во праведниот суд од Бога.

Среде мрачен портрет на големата блудница, се огласи предупредувачки сигнал од небото.

"И чув друг глас од небото како вели:

Излезете од неа, народе Мој, за да не бидете соучесници во нејзините гревови и да не ги примите нејзините зла. " (Rev. 18: 4).

Излезе од сите духовни skökoväsen!

Сигурно сме многу блиску до времето кога пресудата на црквата блудницата е да се изврши. Како ние исто така знаеме, дека се приближува времето за свадбата на Јагнето. Може ли да се unswervingly верни на нашиот небесен Младоженец, па ние сме среќни да се сретне со него кога тој доаѓа!

Тој доаѓа наскоро! Бидете подготвени!


Publicerades fredag 6 mars 2020 22:30:33 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 1 oktober 2020 06:48
Mina barn avskyr mig fast jag inget gjort. Varför är jag född? Bara Gud vet svaret. Jag skäms över"vem jag är". Ångest varje dag. Hoppas att livet nån gång blir bättre. Be att Jesus hjälper mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp