Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Библијата вели дека треба да го прифатат И

Сите овие стихови покажуваат дека треба д

Еден човек со отворени раце против зајдис

Гледаме во Библијата јасно ни кажува дека ние мора да го прифатат Исус Христос. Ако некој вели поинаку, тој оди против учењето на Библијата на оваа многу важна тема.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 24 oktober 2019 15:49

Еве јас на листата неколку библиски стихови како што секој ќе го добиваат Исус. Постојат повеќе списи во врска со тоа дека не сум вклучена овде. И сите овие стихови покажува дека треба да го прифатат Исус!

Писмото јасно вели дека еден мора да го прифатат Исус

 1. Лука 9:48 и им рече:, Кој го прима ова дете во Мое име, ме прима. И кој ме прима , го прима што Ме испрати. За оној кој е најмал меѓу сите вас, тој ќе биде одлично. (Види исто така Марко 9:37, Матеј 18: 5 и Лука 18:17)

 2. Лука 10:38 И тоа се случи кога одеа, тој дојде во селото, и една жена по име Марта, Го прими во својот дом.

 3. Лука 19: 6 И тој побрза и слезе и Го прими со радост. (Види исто така Дела 2:41 и Римјаните 5:11)

 4. Јован 1:12 Но, колку што доби Него , им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име.

 5. Јован 04:45 Кога дојде во Галилеја, се Галилејците Го примија , по што го виделе сето она што тој го направи во Ерусалим на празникот, бидејќи и тие биле таму на празникот.

 6. Јован 13:20 Вистина, вистина ви велам:, Кој добива некој го праќам, мене добива, а кој ме прима , тој оној што ме испрати добива.

 7. Галатјаните 4:14 и на тешко искушение страдав во моето тело, презрените и не ја отфрли вас, но доби мене како ангел Божји, да, дека Христос Исус .

 8. Колошаните 2: 6 Како што сега го доби Господа Христа Исуса , за да живеат во него,

 9. Откровение 3:20 Еве, стојам пред вратата и чукам. Ако некој го чуе Мојот глас и ја отвори вратата, ќе влезам при него и да вечераат со него, и тој со Мене. (Можете добиваат Исус со отворање на вратата на срцето.) 

Дури и повеќе Светото Писмо

Бидејќи постојат голем број библиски пасуси кои се синоним за прифаќање на Исус, кој, на пример, вели дека тие "доби збор", "примена на помирувањето", и така натаму.

 1. Лука 18:17 Вистина ви велам, кој не го прими царството Божјо како дете никогаш нема да одат во таму.

 2. Џон 03:33 Кој го прифаќа неговото сведоштво потврдува дека Бог е вистинит.

 3. Дела 2:41 Тогаш тие кои со задоволство го прифатија неговото слово , беа крстени, и така ја зголеми собрание тој ден околу три илјади души.

 4. Дела 11: Како апостолите и браќата кои беа во Јудеја чуја дека народите го примиле Божјото слово .

 5. Рим 05:11 И не само тоа, но, исто така, се радуваат на Бога, преку нашиот Господ Исус Христос, преку кого сме сега доби на помирувањето .

 6. Рим 05:17 Зашто, ако смртта дојде да владее по прекршок преку еден, тогаш многу повеќе оние, што добиваат богатството на благодатта и дарот на праведноста , царуваат во животот по еден, Исус Христос.

 7. 1 Коринтјаните 15: 1-2 Но, јас ве потсетам, браќа, за Евангелието го проповедал за вас, кој исто така доби , а кои, исто така, да истрае во, со што исто така ќе се спасиш, ако се одржи на зборовите проповедав за вас, во спротивно ќе поверува во залудно.

Постојат уште многу други списи на оваа тема. На пример, јас дури и не библија цитат кој вели дека тие не го прифати Исус, и кога ќе се разбере дека тие треба да го прими.

Така можеме да видиме дека Библијата јасно ни кажува дека ние мора да го прифатат Исус Христос. Со цел да се спаси и дете на Бога, мора да го прифатат Исус!

Добиваат Исус сега

Ако сакате да се спаси, ќе добиете Исус сега во оваа молитва, ќе се молат на глас со устата на Исус:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Ве молам кажете ми ако сега добиле Исус и да се спаси!


Publicerades torsdag, 24 oktober 2019 15:49:44 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Kraften i den Helige Ande - Del 2


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 1 juni 2020 09:57
Gode Gud jag har ändrat mig. Be att Herren öppnar en dörr för sin vilja inte min. Käre Jesus hjälp mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp