DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Му се моли на Марија е небиблиски

Католичката црква е многу далеку во однос 

Папата издигнува Марија.

Папата се шири темјан пред статуата на Богородица и бебето Исус.

Во учењето на апостолите и Новиот Завет не е надвор од учењата која се разви околу Марија, тогаш можеме да се назначат како unbiblical.


Av Holger Nilsson
onsdag, 20 november 2019 16:41

Оваа доктрина има своите корени во паганство на Кралицата на небото

Затоа, тоа е нездрава доктрина доби и треба да се открива јасно. Има историја преку богослужба во различни култури и во окултизмот на "Кралицата на Небото". Најдалечното грбот може да се проследи наназад до неговата Нимрод, Semiramis. Имајќи го донесе својот син Тамуз, таа се нарекува и за кралица на небото и кума. (1 Бр. 10: 8-9).

Само името "кралица на небото" е Католичката црква, име дадено на Марија. Кога ќе потоа ги видите сите овие статуи на Богородица и дете, толку е слика на сопругата и синот на Нимрод копија од нив.

Идејата за gudamodern детето живее во различни култури. трансфер на култот кон Католичката црква смета дека некои научници потекнуваат од 300-тиот век и е роден во Египет, каде што тие им се поклонуваа Изида со нејзиниот син Хорус. Сличноста е фрапантна. Види ја сликата.


Во Новиот Енциклопедија Британика, можете да ги преземе следниве факти: "почитувањето на мајката Божја доби поттик кога христијанската црква стана [римскиот] империја црква под Константин и народите во масите емитувана во црквата. ... Нивната побожност и религиозна свест имаше илјадници години биле обликувани од обожување на "Големата мајка" и "божествената девица", развој, што доведе потекнува од старите народни религии на Вавилонија и Асирија. "

Тука, ние може да се види таму каде што тоа се поклони на мајка божица потекнуваат од паганските религии, тоа не е зборот на Бог, но од паганството. Само овој факт треба да ги отвори очите, и дека завршува со обожавањето на Марија,

Католичкиот катехизам вели дека Марија е над сите, но Библијата вели дека Исус е: "Тие се татковците, и на кого Христос дојде како човечко суштество, кој е над сите, благословен Бог засекогаш. Амин. "Рим. 9 до 5.

Ова е многу значаен и открива дека Католичката црква учи спротивно на Библијата - ова треба да биде доволно да ја напушти оваа црква. Колку што се обидуваат да го сокријат она што е толку очигледно, тоа е само залудни обиди да не сака или не може да се види она што е очигледно за надворешен набљудувач дека само споредба на она што се вели во Библијата и тоа што Католичката црква учи.

Тоа не е критика на желбата како на ова писание, тоа е со надеж дека луѓето кои припаѓаат на оваа црква и други христијански има отворени очи. Дали сте се молеле на Марија, барајќи од Бога за прошка.

Исус им одговори: "Напишано е: Господ, твојот Бог, ќе ти се поклонуваат и му сама ќе ви служи." Лк. 4: осмиот


Му се моли на Марија е unscriptural настава

Дали ние се репродуцира се што Веронаука вели за Марија, ќе мора да прибегне кон голем простор за тоа. Тоа може да се направи без кои ние ќе обезбеди поддршка за барањето во Библијата, тогаш ние не однесе до срцето ова. Ние треба наместо тоа да биде на повик во 1 Коринтјаните. 4: 6. "За да дознаете правило кога станува збор за САД да не оди подалеку од она што се вели во Светото Писмо."

Ако одите на Новиот Завет настава може да се најде не сите се припишува на Марија. Ние не се најде во било која точка која апостолите ја поучува Марија Католичката црква го прави тоа. Затоа, ние ги отфрламе овие учења, бидејќи тие не се заснова на Светото Писмо.

Учења не биле во првите векови. Тоа е само по неколку векови кога ќе почнат да се појавуваат, Советот на Никеја во 325 година, а потоа во Ефес 431 преобразува човечкото Марија Богородица. Тогаш таа добива различни имиња förebedjerska, континуирано девица, безгрешен, nådeförmedlerska и ко-спасители.

Католичката црква е многу долг во однос на зголемување на Марија, а со тоа, исто така, далеку од она што Библијата го вели за неа. Во ставот 969 од католичкиот катехизам вели ова: "Ова отсуство на Марија во редот на благодатта почна со согласност таа го даде во верата на Благовештение и која таа несомнено се лепеа на крстот. Кога се вознесе на небото, таа не остави избавителен неговата мисија. Тоа ќе продолжи без прекин до сите вклучени совршенство засекогаш. Преку неговите разнолики посредување таа ни фрустрира подароци за вечно спасение .... Затоа на Пресвета Богородица се повикува како адвокат, заштитничка, помагајќи да се исцеди и да се пренесе на мозоци ".

Ова се должи на Марија "избавителен неговата мисија." Тоа е Исус, само Исус, кој бил заштеда на мисијата. Таа вели дека католиците дека Марија, исто така, го има. Ова е додаток на она што го вели Божјото Слово.

Споредете го ова со Божјата јасна порака: "ниту има спасение, и небото нема друго име дека луѓето преку кои можеме да бидеме спасени." Дела 4:12.

Истата точка може да биде многу повеќе од она што Светото Писмо се каже кога ќе се каже: "Затоа се повика на Пресвета Богородица" Исус не учи како да се моли: "И што и да побарате во Мое име, Јас ќе го направам, за таткото треба да се прослави во Синот. "Јован. 14:13. Тоа е по упатствата на Исус, а не катехизам на Католичката црква, кој ние мора да ги следат кога се молиме.

Марија е родена без грев е исто така дополни дека е направено во Католичката црква, Библијата вели дека сите луѓе згрешија (Рим. 3:23). Ова се наведува како што неодамна како година 1854. догма

Сепак подоцна, црквата смета дека Марија земен на небото, телото и душата, тоа се случи во 1950 година за Денот на сите светци владеел тогаш папата Пие XII, настава на Католичката црква за прием на Марија на небото. Таа е формирана со следниве кредо на Марија: "Богородица отпорни, ја заврши својот земен живот се разбира, тело и душа влезе во небесната слава".

Имаме документ кој ги одразува прогласувањето на папата во 1950 година и тоа е особено одбележи дека додаток направен непосредно по завршувањето на оваа нова доктрина основана како католичката доктрина вели следново за никого ", доброволно би се осмелил да го негира или сомнеж дека сме дефинирани, му било кажано дека тој целосно падна од божествената и католичката вера. "

Да, еден се изненадени од оваа закана и се разјаснат на духот на папата тука направи после тоа основана оваа доктрина, што потоа отпаднале од божествената и католичката вера. Прво, не постои божествено вера, тоа не може да се најде во зборот на Бог, па поради тоа е токму спротивното, дека се паднати од божествениот престол ако се афирмира оваа доктрина, законот во 1950 година тој ќе падне од католичката вера наместо да бидат наведени како здрава знак да не се отстапи, без absconds небиблиски доктрини, кои Библијата нè повикува да се направи.

За Католичката кои се стави нивната вера во оваа црква мора да биде тешко со овие закани не ја прифаќаат оваа човековите учење. Можеби тоа го прави да се плаши да се верува во тоа и да остане во оваа црква, а потоа и папската изјава доби неговата цел да се поврзе на луѓе дури и повеќе на оваа црква и небиблиски учења.

Дали сте католик, пауза со ова, да побара прошка и да се доживее прекрасна Евангелието и здрав ослободување и слобода во Исус Христос.


Молитва на Марија е небиблиски

центарот на Марија во Католичката црква е многу реално и многу најлошото нешто е што овој заматува Исус, Синот Божји, Спасителот на светот. Тоа е околу 400 години по Христовата Црква започнало на Педесетница дека Марија се менува од тоа да биде обичен човек со божествена мисија, да стане кралица на небото, како и други дополнителни имиња.

Тоа е од култот дека традицијата на Богородица и дете статуи пропагира во Католичката црква.

Тоа е традиција која се појави во текот на вековите во Католичката црква. Затоа, не постои орган за оваа човечка традиција. Нашата христијанска вера е врз основа на авторитетот на Светото Писмо и на учењето на апостолите, и кој го осветлува егзалтација на Марија од нивното отсуство. Затоа, ние смело може да нè ослободи од своите учења за Марија.

Во учењето на апостолите и Новиот Завет не е надвор од учењата која се разви околу Марија, тогаш можеме да се назначат како unbiblical.

Католичката црква започна со мали отстапувања од учењата на Библијата во оваа област. Тоа е да се повлече линија која се разгранува од права линија ќе биде подалеку од потеклото, толку повеќе таа линија е составен. Така, тоа е со учењата на Марија во Католичката црква.

Ова не е напишана за да го осудат индивидуални католици. Вие растат во таква традиција на Католичката црква, тоа е лесно да се заслепени на ред со оваа доктрина. Ова писмено може да се види како помош за католиците да се пробие оваа нездрава учат и да се доживее со целиот насока на Исус, оној што ги спасува, а со тоа треба да се моли на Бога.

Тоа е со тага, кои може да се каже дека Католичката црква е црква со неколку небиблиски учења, еден од нив е култот на Марија. Всушност, во многу начини, Марија повозвишено од неговиот син, Исус, тоа кажува се за тоа како е во ред можете да добиете.

Тоа не е само за да бидат Вселенски толерантни и чиста добрина нека оваа нестручни пристап на Марија одмина. Имаме слобода на говорот и дека ние може да се користи да им помогне на католиците да се добие далеку од нездраво учења за Марија.

Она што го имаат напишано за Католичката црква треба секој курс да се направи на овој начин. Факт е дека Католичката црква и нејзините учења се сметаат очигледно да се открие. Значи очигледно е дека во училиштата за пред околу сто години, како дел од образованието на децата на училиште. Колку повеќе не треба да се во рамките на црквите да биде јасно за што Католичката црква се залага за, а потоа и во државата учебници се чинеше дека ова ќе биде дел од едукација во училиштата.

Ние ќе го цитирам за учебници во историјата на татковината на C. Т Odhner. Оваа книга беше искористена за многу децении за едукација на деца од училишна возраст. Значи ова го објаснува католичката вера кои биле преовладува пред реформацијата на Католичката доктрини и институции: "Христијанската вера се проповеда на нашите предци, не беа чиста христијанството, така што таму се произведува во Писмото, но католичката доктрина. Тоа беше во текот на времето стануваат се меша со многу човечки пронајдоци. Тие не се поклони на Троичниот Бог, но, исто така, а можеби и уште повеќе, "Богородица" (Богородица и на светиите. Односно, богобојазливи луѓе кои по неговата смрт стана се смета за светиња и се поклонија како на божества. Исто така се верува дека папата од Рим беше Христос гувернер на земјата и на целата црква на Господа, Затоа почитувајте ги сите негови заповеди, и го нарече "светиот отец". Ако некој се осмели да му се спротивстави, тој беше казнет со исклучување од црквата, односно исклучени од членството на црквата на обожување и тајни. "Крај на цитатот Odhner.

Ако овој член е од клучно значење на Католичката црква, тоа е вистинскиот. Всушност, критиката е сосема блага во споредба со она што Божји луѓе низ историјата биле. Не секој е свесен дека такви големи имиња како Wyckliff, Јан Хус, Лутер, Калвин, Меланхтон, Нокс, Тиндал, Џон и Чарлс Весли чувствува дека папството е големата блудница, како што е опишано во Откровението, читање поглавје 17. Тоа зборува за Бога пресудата на блудница.

Многу од протестантските цркви, исто така, вклучени во овој нивните признанија. Како може ние во нашето време се превиди ова? Како можеме да одиме во сојуз со Католичката заради широката екуменско движење е? Тоа е време за нас во отпадот на последното време, се разбере на јасноста на нашите претходници, а исто така ги оствариме нашите компромис.

Ние треба да ги почитуваат Бога и Неговото Слово повеќе отколку да се молчи и да ја прифатат оваа црква со своите небиблиски учења. Како инаку можеме да кажеме дека верува во Божјото Слово и мислам дека оваа црква е само еден од сите други цркви?


Publicerades onsdag, 20 november 2019 16:41:40 +0100 i kategorin Gästblogg och i ämnena:

ANNONS:Salvation

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Du behöver Jesus


Dagens datum

V 04, torsdag 28 januari 2021 kl 15:32

Dagens namn

Karl, Karla

Dagens bibelord

“Gud är ande, och de som tillber honom måste tillbe i ande och sanning.” (John 4:24)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Karl och Karla. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 28 januari 2021 12:30
Mycket strular just nu... sura kollegor, kopiatorn fungerar inte, saker försvinner... etc. Jesus befria mig från plågoandar nu i Ditt namn! Låt frid å glädje få vila där jag går. Tack! Var är empatin?

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer 
apg29.se apg29.com apg29.nu christeraberg.se

↑ Upp